Дата: 28 ноября 2017 в 14:38, Обновлено 4 декабря 2017 в 15:38

октябрь 2017

≈Ребята, обратите внимание!≈

1.

Золотой веночек: сборник произведений для внеклассного чтения в 3-м классе / сост. Т.А. Неборская, Е.Л. Загурская.- Минск : Народная асвета, 2016. – 334 с. : ил. – (Школьная библиотека).

В книгу вошли произведения русских и зарубежных писателей.

2.

Мастацкае слова  ў драматургіі : зборнік твораў для навучэнне беларускай літаратуры ў 11 классе. - Мінск: Беларус Энцыкл. імя П Броўкі, 2017. – 336 с.

У зборнік увайшлі драматычныя творы, створаныя вядомымі беларускімі пісьменнікамі ў канцы 20 – пачатку 21 стагоддзя. Напісаныя ў жанрах гістарычнай п'есы, драмы, трагедыі, усе яны пераносяць нас у мінуўшчыну, каб лепш разумець сучаснасць, прадказаць будучыню і паразважаць пра адвечнае.

3.

Мастацкае слова  ў паэзіі : зборнік твораў для навучэнне беларускай  літаратуры ў 11 классе. - Мінск: Беларус Энцыкл. імя П Броўкі, 2017. – 384 с

У кнігу увайшлі вершы сучасных беларускіх паэтаў, творчасць якіх імкнецца паспець за імклівым часам з яго смуткам і радасцю, гневам і суровасцю, трывогай і верай…

4.

Мастацкае слова  ў прозе : зборнік твораў для навучэнне беларускай літаратуры ў 11 классе. - Мінск: Беларус. Энцыкл. імя П Броўкі, 2017. - 512с.

У зборнік увайшлі творы вядомых беларускіх пісьменнікаў 20 – 21 стагоддзяў:Гніламёдаў “Уліс з Прускі”, Марчук, Г. “Канон маці”, “Канон Гарыні”, Адамовіч, А. “Я з вогненнай вёскі…”, Чыгрынаў, І. “Дзівак з Ганчанай вуліцы”, Саламаха, У. “Расступіся, зямля..”, Сцяпан, У. “Адна капейка”

5.

Паруса юности: сборник произведений русской литературы для чтения в 7  классе. - Минск: "Беларусь", 2017. - 392с.

В сборник вошли произведения известных писателей русской литературы XX века А. Грина, Е.Фраермана, А. Платонова.

6.

Радзіма мая дарагая. Кн.1: зборнік для 6 класа. - Мінск: Мастацкая літаратура, 2017. - 478 с - (Школьная бібліятэка).

У гэты зборнік увайшлі творы для чытання ў 6-м класе такіх вядомых пісьменнікаў, як Якуб Колас, Янка Маўр, Янка Брыль, Іван Навуменка і іншых.

7.

Савицкий, А.А.    Земля не расскажет: роман / Савицкий, А.А. - Минск: Четыре четверти, 2017. - 424с.

Роман известного белорусского писателя Алеся Савицкого повествует о мужестве и героизме людей в годы Великой Отечественной войны, о неимоверных трудностях  и  испытаниях, которые им пришлось пережить, чтобы отстоять независимость Родины.

8.

Сафійка. Полацк. Родны край : паэзія, проза, публіцыстыка / уклад. Навума гальпяровіча. – Мінск : Мастацкая літаратура, 2017. – 287 с. : іл. – (Беларусь літаратурная)

Гэта кніга прысвечана старажытнаму і вечна маладому Полацку, якому ў 2017 годзе споўнілася 1155 год.

9.

Сборник произведений для чтения в 11 классе : в 2 ч. ч. 2: роман /сост. О. Рацевич. - Минск: Издательский"Дом "ЗВЯЗДА", 2017. - 608 с - (Школьная библиотека).

Во вторую часть сборника вошел известный роман выдающегося русского писателя, лауреата Нобелевской премии по литературе 1965 г. М. Шолохова «Тихий Дон» в сокращении.

10.

Сборник произведений для чтения в 11 классе : в 2 ч. ч. 1: повести, рассказы, жизнеописание / сост. А.Жабинский. - Минск: Издательский Дом "ЗВЯЗДА", 2017. - 512 с - (Школьная библиотека).

В сборник вошли классические произведения писателей первой половины XX столетия: рассказы А. Платонова, повесть «Солнце мертвых» Ивана Шмелева, жизнеописание «Преподобный Сергий Радонежский» Бориса Зайцева.

11.

Стома, В.І. У нерушы дзікай прыроды : аповесці, апавяданні, замалёўкі / В.І. Стома. – Мінск : Беларусь, 2017. – 335 с. – (Школьная бібліятэка)

Кніга запрашае чытача ў захапляючае падарожжа ў свет жывой прыроды, расказвае пра жыццё і звычкі звяроў , рыб, а таксама пра багацце і разнастайнасць флоры нашай краіны.

12.

Сусветная спадчына Францыска Скарыны  / сост. А.А. Суша. - Мінск: Беларуская Энцыклапедыя імя П."Броўкі, 2017. - 424 с; іл - (Энцыклапедыя рарытэтаў).

Багата ілюстраванае выданне  прымеркавана да 500-годдзя беларускага кнігадрукавання, распавядае пра кожную кнігу беларускага першадрукара і такім чынам наглядна прадстаўляе кніжную спадчыну Францыска Скарыны.

13.

Трафимова, Г.В. Человек и мир. 2 класс : книга для чтения. – Минск : Национальный институт образования, 2017. – 239 с.

14.

У сэрцы слова адзавіся: зборнік для 7 класа. - Мінск: Мастацкая літаратура, 2017. - 533с.

У гэты зборнік ўвайшлі творы для чытання ў 7-м класе Вячаслава Адамчыка, Янкі Брыля, Алены Васілевіч, Уладзіміра Караткевіча, Паўла Місько, Івана Пташнікава і іншых.